Тайните на дълголетието

                            Инструменти за здравословен живот

           Водата е химично съединение, което при стайна температура представлява прозрачна течност без мирис и цвят. Покрива около 71% от повърхността на планетата Земя, като главно е съсредоточена в океаните и другите големи водни басейни. Солена морска вода е 97% от цялото количество, 2,4% се съдържа в ледниците, а 0,6% в реките и езерата.

           Твърдото агрегатно състояние на водата се нарича лед, а газообразното - водни пари. Поради естествения воден кръговрат водата от океаните и моретата се изпарява и след това се връща на земята под формата на валежи.

           Водата е течност без вкус и мирис при нормални температура и налягане. Освен в течно, може да се намира в твърдо (лед) и газообразно (пара) агрегатно състояние. Има лек светлосин оттенък, макар че в малки количества изглежда безцветна. Ледът също се проявява като безцветен, а водната пара в малки количества е невидима.

           Водата е прозрачна. Благодарение на това слънчевите лъчи достигат водните растения, които се намират под нейната повърхност.

           Намирайки се в пори и капиляри, водата създава огромно налягане и с лекота се изкачва по стволовете на огромни дървета, преодолявайки силата на земното притегляне. В семената например в момента на покълване нейното налягане достига до 400 атмосфери. Ето защо кълновете с лекота пробиват дори асфалт.

           Водата е единственото вещество, което при замръзване се разширява. При нагряване от 0 до 4 °С водата се свива. Поради това рибите, например, не умират през зимата, ако температурата се понижи под 4 °С, по-студената вода, имаща по-малка плътност, остава на повърхността и там замръзва. Под леда температурата остава положителна.

           Водата е добър разтворител. Вещества, като алкохоли и сол, лесно се разтварят във вода, докато мазнини и масла, не могат.

           Разтварящите свойства на водата са жизнено важни в биологията, защото много биохимични реакции, като тези в цитоплазмата и кръвта, се осъществяват единствено във водни разтвори.

           Хората и животните инстинктивно разпознават сладката вода от солената, която не е годна за употреба.

           Наименование според състава: мека вода - вода с ниско минерално съдържание; твърда вода - вода с високо съдържание на минерали, обикновено калциеви и магнезиеви; дестилирана вода - пречистена вода с помощта на процеса дестилация; хидрати - съединения, които съдържат вода; тежка вода - вместо от водород е изградена от изотопа му деутерий; тритийна вода - вместо от водород е изградена от изотопа му тритий; подземна вода; минерална вода - вода, която извира от дълбоко и обикновено има терапевтично действие.

Живот във водата

           Водата на земята е изпълнена с живот. Почти всички риби живеят изцяло във водата, огромна част от безгръбначните животни също. Други животни като земноводните прекарват живота си както на суша, така и във вода. Много от тях могат да живеят продължително време без вода, но винаги начинът им на размножаване пряко зависи от наличието на вода. Има много представители на бозайниците и птиците, които живеят изцяло във вода.

           Съществуват и организми, които са важно звено в хранителната верига. Това е планктонът, благодарение на който биомасата на животинския свят в Световния океан и свързаните с него организми се увеличава многократно.

           За осъществяването на естествената обмяна на веществата водните животни, подобно на сухоземните, се нуждаят от кислород. Той се намира в разтворено състояние във водата и това налага той да се извлича от нея при дишане посредством специален дихателен орган, наречен хриле. Водните бозайници като китовете, делфините, тюлените и видрите притежават бял дроб. Той обаче не може да извлича разтворения във водата кислород и акта на вдишване, който биха направили, би довел до тяхното удавяне. Поради тази причина те се нуждаят през определен период да излизат на повърхността, където да издишат и вдишат богат на кислород въздух.

Значение на водата за човека 

           В човешкото тяло има около 70-75 % вода. В зависимост от много фактори пропорцията може леко да се различава. Въпреки това се наблюдават следните зависимости:

           Бебетата и децата имат по-голямо процентно съдържание на вода от възрастните.

           Жените имат по-малко процентно съдържание на вода от мъжете.

           Дебелите хора имат по-малко процентно съдържание на вода от слабите.

Разпределение на вода в тялото:

           Водата в човешкия организъм е 50-60%, като мускулите съдържат 75%, мозъка – 70-85%, костите въпреки, че са твърди и сухи – 50%, кръвта – 93%.

           От цялото количество, което се съдържа в тялото 60% от водата е вътре в клетките на отделните тъкани, а само 40% - извън тях.

Значение на водата за функциониране на тялото

           Водата участва във важни процеси във тялото, като дишане и преобразуване на храната в енергия, поради което приемането на по-малко вода от необходимото води до обезводняване.

           Всяка тъкан, всеки орган в човешкото тяло действа при наличие на достатъчно количество вода, както и за всяка една дейност, като циркулация на кръвообращението, слуха, зрението, мигането на клепачите, производството на слюнка, перисталтиката на червата, гълтането, мисленето и много други дейности.

           Когато се загуби 1% от необходимото количество вода,  организмът изпраща сигнали за жажда. Понякога този сигнал се приема като сигнал за глад, така че между яденетата това е по-скоро сигнал за  пиене на вода.

Път на водата в човешкото тяло

           Човек е устроен да приема чиста сладка вода през устата. Адсорбирането започва още там чрез лигавицата, продължава в хранопровода и стомаха. Основното всмукване на водата става в тънките черва като преминава направо в кръвния ток, останалата малка част от водата окончателно се адсорбира в дебелото черво.

           Чрез кръвта водата се движи през двата кръга на кръвообръщение – през сърцето до белите дробове (малък кръг на кръвообращение). Кръвта там се обогатява с кислород и се освобождава от въглеродния двуокис, които са разтворени във водата. Продължава до всички части на тялото и тъкани, като една част отива към главата, друга - към горните крайници, а основното количество е за гръдния кош и вътрешните органи. Останалото отива към долните крайници.

           Човек има 5 л кръв, които за 24 часа преминават 400 пъти през бъбреците.

           За едно денонощие сърцето изпомпва 8000 л кръв, от които 2000 л отиват до бъбреците.

           Загубата на вода при отделните физиологични процеси е както следва:

Чрез урина – 1,5 л; бели дробове – 730 г; чрез кожата - 550 г; чрез фекалии – 220 г. Всичко около 2-2,4 л

           Водата, загубена чрез отделената пот и дишането, трябва да бъде възстановена, за да можете организмът да се намира в добро физическо състояние и ефективност. Когато се загуби 20% от необходимата вода за тялото живота спира.

           Всички жизнени процеси в човешкото тяло са свързани с използване на вода.  Водата разтваря хранителните вещества, извежда отпадните продукти, осигурява обмяната на веществата и е среда, в която протичат всички биохимични процеси.

Значение на отделителната система

           Тази система има рециклираща функция.

           Отделителната система се състои от два бъбрека, чиито филтриращ механизъм  са гломерулите, едни малки микроскопични образувания, които разпознават отпадъчните продукти (напр. урея), които трябва да бъдат изхвърлени, в същото време преграждат пътя на други химически вещества и минерали, от които се нуждае организма. Така се поддържа оптимално киселинно-основния баланс на тялото.

           Ако ги нямаше бъбреците щеше да ни се налага да пием по 800 чаши (200 л) вода на денонощие. Всяка минута се филтрира по 1 л кръв в бъбреците и благодарение на филтриращата им функция се изхвърля само 1,5 л урина от всичките 200 л. Останалата част се резорбира отново в кръвта.

           Формирането на урината като количество и качество зависи от 3 основни процеса: филтрация, обратно всмукване и секреция.

           Когато в някои части на тялото се нуждаят от повече вода (напр. при повече физическа работа), хипофизата изпраща сигнал до бъбреците да отпуснат повече вода и урината става по-концентрирана (по-тъмна на цвят). Това е сигнал за недостатъчно количество вода в организма.

           Дневната потребност от вода може да се изчисли по следната формула. Количеството необходима вода в чаши  =  теглото: 12

Влияние върху нервната система и мозъка

           Човек се нуждае от много вода в мозъка за да мисли ясно и дейността му да бъде функционална.

           Един важен индикатор за дехидратацията на тялото са вашите емоции и затова, че навлизате в сух“ период.

           Мозъка се състои от 70-85% вода. Ако ви обвинят, че имате много вода в мозъка“ го приемете като комплимент.

           Депресията и раздразнителността може да са дължат от липса на вода. Ако децата са капризни или уморене се опитайте да им дадете чаша вода. Ако сте раними или изнервени, то равнището на водата ви може да е твърде ниско.        Достатъчното количество вода е важна за вашата стабилност и будност.

           Когато равнището на водата падне под 70% тогава може да получите тежка психоза. Затова ако искате да мислите ясно и да бъдете бодри изпивайте някоя и друга чаша вода.

Влияние върху имунната система

           Клетките, отговорни за защита на вашето тяло се нуждаят от достатъчно вода.

           Ако не пиете достатъчно вода може по-често да страдате от инфекциозни болести, настинка, грип, цистити и пикочни инфекции.

           Липсата на достатъчно вода в урината води до инертност на пикочния мехур, което дразни вътрешната му обвивка и води до инфекции. При пушачите – част от катрана попада в пикочния мехур и може да доведе до рак на пикочния мехур.

Регулаторна функция

           Достатъчното количество вода подпомага освен борбата с инфекциите, също така температурата, токсичната умора и увеличения метаболизъм, проявяващ се при повечето болести.

           Водата подпомага охлаждането на тялото. Потенето има важна роля при смъкване на излишна температура на тялото, която трябва незабавно да се възстановява чрез изпиване на достатъчно количество вода.

Водната недостатъчност разстройва топлинния контрол и повишава телесната температура. Тежко изтощение настъпва при 38С температура. Изследвания, направени с работници и военослужещи, работещи в пустинни местности установяват, че когато приемат достатъчно количество вода, се среща по-малко изтощение от топлинна умора и успех при изпълняване на задълженията им.

           При много ниски температури, като измръзване и силно изстудяване, при изкачване на високи планини също се губи много вода. Затова успеха на една експедици зависи от количеството вода, която се поема по време на нея.

Прекалено студеният климат също може да е толкова сух, колкото и най-сухата пустиня. Причината се крие в това, че студеният въздух не може да поема много влага. Вятърът също е определящ фактор за дневната нужда от вода. Сухият вятър може “изсмуче” влагата от човешкото тяло директно през откритите участъци кожа. Действително останки от мумифицирани животни, и дори хора, се намират често в пустинните райони. Техните тела са напълно изсушени.

Влияние върху регулацията на теглото

           Изпиването на достатъчно количество вода може да ви предпази от излишно наддаване на тегло и да ви помогне да изгубите излишното тегло.

           Да се разпознава добре сигнала за жажда, да не се възприема като сигнал за глад и да се изпива тогава една чаша вода. Прималяването“ ще изчезне.

           Когато нивото на водата в организма е ниско бъбреците не функционират правилно и тяхната роля се заменя от черния дроб, който се претоварва, не може да метаболизира всички необходими мазнини. Затова помогнете на вашия черен дроб като внасяте допълнително вода.

Общи съвети

           Водата е едино от най-добрите диуретици. Ако задържате вода (не от сърдечна дейност) пийте повече вода, която ще ви помогне да освободите от добавъчната клетъчна вода.

           Известно е, че солта задържа водата в организма. Поемането на повече вода ще помогне да се изхвърли излишното количество соли.

От какво количество вода се нуждае организма

           Както вече казахме, организма се освобождава за едно денонощие от 2000 – 2400 г вода. Затова организма се нуждае от толкова вода, колкото изхвърля. Набавянето й става:

           С храната – 900 г; при храносмилането и метаболизма – 220 г; чрез пряко пиене на вода – 1-1,5 л (5-6 чаши вода)

           Необходимо е да се пие повече до 8-10 чаши вода. Човекът при жажда възстановява само около 2/3 от нуждите си за вода, за това е необходимо човек да се насили да изпие останала третина.

Сигнали на организма, които предупреждават за недостатъчното постъпване на вода в организма.

           І. Запек

           Нарушаването на работата на червата, често се явява един от първите признаци за недостатъчно количество на вода в организма. В началния стадий на обезводняването другите системи на тялото страдат не толкова силно, защото набавят вода чрез червата и обмяната на кръвта в тях.

           Какво да правят хората, които страдат от запек?

           Те използват слабителни средства, които заставят другите системи да изпомпват вода към червата. Други прилагат клизми т.с. механично изчистване на червата. Но нито слабителните средства, нито клизмите са решение на проблема. Решението е: да се използва достатъчно количество вода, да се извършва необходимият минимум от физически натоварвания и употребява в храната си растителни продукти като плодове, зеленчуци 

           ІІ. Цветът и мирисът на урината

           Друг признак е тъмно - жълтата урина със силна миризма. Цяла вечер през нощта не сме пили вода на сутринта тя е най-тъмна. Затова сутрин н преди закуска, трябва да изпиваме по една две чаши вода, за да “окъпем” бъбреците и да разредим урината. С времето тази тъмна урина може да доведе до образуване на камъни, инфекции на пикочните пътища и болки при уриниране /особено характерен за възрастните хора/.

           ІІІ. Сухота в устата

           Сухотата в устата се предизвиква от понижена активност на слюнчестата жлеза, която пък се обуславя от недостатъчното постъпване на вода в организма. Ако човек пие достатъчно вода между храненията, това ще доведе до достатъчно постъпване на вода към слюнчестите жлези. Това премахва неприятната сухота в устата и намалява желанието да се пие вода по време на хранене, което е много вредно.

           ІV. Умора или забавяне на мисловната дейност

           Без достатъчно вода не може да работи нито една клетка на организма и особено мозъка. Умората се предизвиква от “замърсяване” на кръвта, причинено от факта, че в организма се отделят големи количества непотребни вещества, които не могат да бъдат измити без достатъчно количество вода.

           V. Жаждата не е надежден признак за недостиг на вода в организма

           Чувството на жаждата може да бъде свързано с привичките за пиене на вода. Много хора пият кафе, чай и газирани напитки, вместо вода. Ако вие искате да имате добро здраве не следва де се ориентирате към такъв начин на живот. Привичката за пиене на вода трябва да се развива, както всички останали полезни навици и тогава ще имаме желание да пиеше вода, а не нещо друго.

           VІ. Често чувството за жажда неправилно се възприема като чувство на глад

           Когато внезапно почувствате пристъп на глад, вместо да ядете, изпийте една или две чаши вода. Това ще подпомогне желанието ви за намаляване на теглото ви.

Кога е най-добре да пием вода?

           Посочените признаци говорят, за това, че трябва да се пие повече вода /ако притежавате някои от тях/.

           При загуба на около 2,5% от теглото за сметка на вода организмът губи 25% от своята ефективност. За човек с тегло около 78 kg това са само малко повече от 2 литра. Колкото повече се обезводнява организмът, толкова кръвта му става по-гъста и губи обем. Това кара сърцето да работи по-натоварено и циркулацията на кръвта да бъде по-неефективна. В екстремна ситуация загубата на физически сили може да се отрази негативно на психиката и това да е фатално.

           Здравословното състояние също е определящ фактор, както и храната която се приема. Много от храните, които съдържат в себе си голямо количество течности, като плодове и други растителни продукти могат да помогнат на човек да си набави необходимото количество вода. За разлика от тях месото, сухите и солени храни трябва да бъдат избягвани, тъй като се нуждаят от вода за преработването им, което пък от своя страна изисква вода.

           При загуба на около 10% от теглото за сметка на вода човек може да се възстанови за кратко време. При ниски температури обаче загуба на 25% от теглото може да е фатална. При високи температури дори 15% са фатални.

           Газираните напитки, кафето, чаят, въпреки че съдържат вода в големи количества, също съдържат и кофеин. Той може да действа като лек диуретик, който да попречи на водата да достигне до необходимите места в тялото.

           До времето, в което човек се почувства жаден, тялото му е загубило 1% от водните си запаси.

           Теглото, което човек губи след интензивна физическа дейност, е от загубена вода, а не мазнини.

           Водата помага да се поддържа нормалното тегло на тялото. Тя спомага за регулиране на метаболизма и апетита. За това при диети е добра идея да пиете вода от сигурен минерален извор, за да си подсигурите добри резултати.

           Пиенето на адекватни количества вода може да намали риска от определени типове рак - рак на дебелото черво, рак на кръвта, както и рака на гърдата.

           Водата води до по-добро здраве, защото отмива отпадни вещества, бактерии и вируси. (Неслучайно при вирусни заболявания се препоръчва да се пие повече вода.)

           Водата може да ви предпази или намали главоболието. (При главоболие изпийте една чаша топла вода - това ще разшири кръвоносните ви съдове и ще помогне на кръвта да достига до мозъка.)

Какво да кажем за другите напитки?

           Млякото - това е храна. В стомаха то става на полутвърдо вещество и се оприличава на другата храна. Млякото и алкохола повишава секрецията на солната киселина три пъти, а кафето и чая - два пъти. При някои хора това може да доведе до образуване на язва.

           Фруктовия /плодов/ сок - също е храна. Трябва да се пият само по време на хранене, защото съдържат захар и други хранителни вещества.

Ароматизираните напитки - сокове, газирана вода и напитки.

           Защо не трябва да заместваме пиенето на вода с пиенето на тези напитки? С какво те не са по-добри?

           Те съдържат 120-180 калории, които се дължат на захарите в тях, а не на витамини и микроелементи. Такова количество калории съответства на 10-15% дневна норма за употреба на калории от деца и жени.

           Съдържащите се в тях захари, води до допълнителна жажда от  вода. В този случай съдържащата се в напитките вода се използва от организма за усвояване на тези захариди.

           Тези напитки повишават кръвната захар. Допълнителните захари водят до увеличаване на теглото и мастните наслагвания. За да се нормализира кръвната захар, организма изпраща в кръвта допълнително количество инсулин. Това води до слабост, умора и чувство за глад.

           Напитките съдържат различни вкусови добавки, оцветители, консерванти, които способстват за раздразняване на слизестата обвивка на стомаха. За да се попречи на това, са необходими още количества вода.

           Деца, които често използват подсладени напитки, даже и при 100% плодов сок, са подложени на повишен риск от кариес на зъбите. Особено е вредно да се използват такива напитки в паузите между две храненета. Това е така, защото те отново задействат целия хранителен тракт.

           Някои газирани напитки съдържат минерален фосфор. Постъпването в организма на много големи количества фосфор води до изчерпването на калция. Така костите постепенно стават чупливи и може да се развие остеопороза.

ВодаВъздухСлънчева светлинаЗдравословно храненеВъздържаниеДвижениеПочивкаДовериеText Box: Съдържание на статията:
Значение на водата за човека 
 Живот във водата
Разпределение на вода в тялото
Значение на водата за функциониране на тялото
Път на водата в човешкото тяло
Значение на отделителната система
Влияние върху нервната система и мозъка
Влияние върху имунната система
Регулаторна функция
Влияние върху регулацията на теглото
Общи съвети
От какво количество вода се нуждае организма
Сигнали на организма, които предупреждават за недостатъчното постъпване на вода в организма
Кога е най-добре да пием вода?
Ароматизираните напитки - сокове, газирана вода и напитки
Какво да кажем за другите напитки?
Text Box: ВОДА
Text Box: Copyright ©2016

E-mail: clubzdrave_vt@yahoo.com